Zero waste a jóga

Joga a zero waste – trošku filozofického zamyslenia

Pre tých, ktorí o pojme „zero waste“ ešte náhodou nepočuli, by som rada toto slovné spojenie vysvetlila. Zero waste alebo tiež bezodpadový spôsob života je snaha o minimalizovanie odpadu a predchádzanie jeho vzniku (hlavne toho nerozložiteľného), ktorého množstvo sa neustále zväčšuje. „Zero“ a teda „nula“ v tomto termíne je trochu zavádzajúca, pretože zredukovanie odpadu o 100 % nie je možné. Takže ide o akúsi hyperbolizáciu, ktorá ale funguje a vo svete si našla svoje miesto a popularitu.

A ako teda súvisí joga s touto filozofiou? Jednoducho. Rada hľadám vo veciach súvislosti, je to tak trochu mánia dokázať sama sebe, že veci, ktoré robím, a ktoré sú súčasťou môjho života, kráčajú ruke v ruke a navzájom sa doplňujú alebo ovplyvňujú. Tak, ako som pred pár rokmi dokázala obhájiť v mojej bakalárskej práci, že veda a umenie majú mnoho spoločného, tak by som rada poukázala na prepojenie jogy, bezodpadového života a minimalizmu.

Joge ako pohybu sa venujem už niekoľko rokov. Joge ako filozofii niekoľko mesiacov.

Minimalizmus mi do života istým spôsobom zasahoval už od detstva, aj keď vtedy som to nedokázala pomenovať.

Aktívna snaha o bezodpadovú domácnosť u nás trvá asi rok, ale zhruba v polovici tejto doby musela podstúpiť razantnú zmenu od extrémneho radikalizmu k vyrovnanému a rozumnému spôsobu života – k čomu mi tiež dopomohla joga (o tom asi v inom článku).

Keď som sa oficiálne stala inštruktorkou jogy, začala som pátrať po tom, ako by som mohla preniesť jogu do života mimo podložku a zároveň, ako dostať môj životný štýl do lekcií.

A vtedy som natrafila na desať krásnych morálnych pravidiel jogy, ktoré sa postupne stávajú mojou každodennou mantrou, a pomocou ktorých mi jednotlivé dieliky začali do seba zapadať. Tieto pravidlá sú prvé dva stupne jogy z jej celkovej osemstupňovej cesty (viac informácií nájdete pod pojmom Patandžaliho systém).

Nie je v tom vlastne žiadna veda a podobné pravidlá nájdete predpokladám v mnohých náboženstvách a filozofiách. Mňa okúzlili práve tieto, pretože je v nich akási ľahkosť, jednoduchosť a uchopiteľnosť.

JAMA (súbor mravných pravidiel)
Ahimsa (nenásilie, neubližovanie)
Satja (pravdivosť, neklamanie)
Asteja (nekradnutie)
Brahmačarja (zdržanlivosť)
Aparigraha (nehromadenie, nepripútanosť)

NIJAMA (súbor odporúčaní)
Sauča (čistota)
Santoša (spokojnosť)
Tapas (askéza, morálna disciplína)
Svadhjaja (štúdium, sebapoznanie)
Išvara pranidhana (uctievania osobného boha)

A ako vnímam tieto pravidlá ja? Myslím, že nemá zmysel rozoberať každé jedno zvlášť. Mnohé z nich – zdržanlivosť, nehromadenie, nepripútanosť, spokojnosť – sú podľa mňa jasné. Ak som spokojnávyrovnaná, tak obvykle nemám potrebu obohacovať sa o nové veci, ktoré v ďalšej fáze nahradia ďalšie nové veci. Od malička sa učíme neubližovať ľuďom a zvieratám, no nikto nás už neučil, že nemáme ubližovať sami sebe – či už nesprávnou životosprávou alebo nie príliš vhodným a nezdravým spôsobom života. Na svojich lekciách ľudí učím, aby neklamali sami seba a svoje telo, a aby volili Ásany, ktoré ich telo znesie a nie tie, ktoré ich ego vyžaduje (a ktoré im v konečnom dôsledku môžu viac ublížiť ako pomôcť).

Čím viac som nad tým premýšľala, tým viac som si uvedomovala, že základom týchto pravidiel je čistá, spokojná a vyrovnaná myseľ. Priznávam, že to nie je proces jednoduchý, ktorý sa dá zmáknuť za noc, a ktorý keď sa naučíte, tak bude trvať večne. Je potrebné na tom denne pracovať, k čomu nám môže pomôcť práve aj joga.

Možno niekto čakal viac „technický“ a „návodový“ článok – ako žiť bez odpadu a pri tom „cvičiť“ jogu…čo chápem a sľubujem, že konkrétnejšie články prídu. Tento úvodný som chcela venovať akémusi zamysleniu, voľnému plynutiu myšlienok a hlavne poukázaniu na to, že joga nie je len o cvičení, o fyzickom pohybe, ale skrýva v sebe mnoho životných právd, ktoré ja využívam na to, aby som žila podľa svojich predstáv a s pocitom, že robím pre našu Zem to najlepšie, čo dokážem 🙂

Pre inšpiráciu som investigatívne zisťovala u ľudí zo skupiny Zero waste Brno a okolí, akú spojitosť vidia medzi jogou a zero waste životom oni, a dostalo sa mi pár celkom pekných odpovedí:

„No nevím, zda je to tedy přímo to, co hledáte, ale já jsem třeba zjistila, že ačkoliv se mi fakt ta druhá podložka hrozně líbila a za každou cenu jsem ji musela mít, stejně cvičím na té “staré” -> opravdu stačí jen jedna podložka :D. Tu novou supr dupr s květinami má teď přítel k TRX 😂. Dříve jsem i měla hodně oblečení na sport, resp. na yogu/pilates, které nebylo nejlevnější. Ze všeho jsem si nechala 2 kalhoty a jednu echt podprsenku, neb jsem stejně zjistila, že nejlíp se cvičí (pokud doma samozřejmě :D) v bavlněných bombarďácích a tom nejvytahanějším triku/tílku, co doma mám. Tím se chci tedy dotknout tématu komerce/materialismu (ať si to každý nazve, jak chce) v souvislosti s yogou. Všude na těch internech (díky cookies) na mě vyskakují denně reklamy na to či ono na yogu, co prý bezpodmínečně musím mít, přitom to jsou ale akorát další krámy.“

„Já teda nevím, jestli to bylo přímo způsobené jógou, ale myslím, že mi k zero waste a k tomu, jak se dívám na svět, dopomohla. Těžko se to vysvětluje. Jsem zkrátka taková vyrovnanější a zjišťuju, že spoustu věcí k životu nepotřebuju a netoužím po nich – nové hadry, blbinky do domácnosti, ale taky luxusní jídlo a tak vůbec. Asi bylo více faktorů, co mi k tomuto stavu dopomohly, ale jóga byla pravděpodobně jedním z nich :)“

„Mně připadá, že to spojení a jógy a zero by mohlo být docela zajímavé. 🙂 A co já třeba často řeším je kde si nakoupit nějaké “slow” oblečení na cvičení. To by mohlo být taky zajímavé téma pro blog. :)“

Published by

One thought on “Joga a zero waste – trošku filozofického zamyslenia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.