Naše prvé kroky k zero waste domácnosti (aneb Naše prvé kroky bez našich stôp) #2

První kroky k zero waste

V poslednom príspevku som písala o tom, ktoré boli naše prvé kroky k tomu, aby sme z našej domácnosti postupne odstránili nepotrebný odpad. Šlo hlavne o obaly z vecí, ktoré si ľahko dokážeme doma vyrobiť a ich nenakupovaním šetríme nie len prostredie, ale aj peniaze.

Dnes by som chcela písať o druhom kroku, ktorý by som nazvala ako „presedlanie“ na nákup v bezobalových obchodoch, prípadne nákup v bežných reťazcoch s veľkou rozvahou! Tento krok mohol začať až potom, ako sme postupne spotrebovali staré zásoby jedla a drogérie, ktoré sme mali doma uskladnené v zbytočných jednorazových obaloch.

Chápem, že nie všade majú ľudia možnosť nakupovať priamo v bezobalových obchodoch, ale našťastie sa ich množstvo stále zväčšuje a ja dúfam, že čoskoro sa bezobalový obchod stane nutnosťou v každom meste alebo obci.

Mojím cieľom je hlavne poukázať vôbec na túto možnosť, pretože stále stretávam ľudí, ktorí nad mojím čapovaným šampónom vyvaľujú oči od prekvapenia a radi by ho tiež skúsili, ale často o tejto možnosti ani nevedia.

Takže, čo čapujeme a nakupujeme bez obalu a kde?

Naša kuchyňa

Čo?

Všetky sypké potraviny (múky, kypriaci prášok, strukoviny, základné korenia, čaje, škorica, kakao, cukor – aj vanilkový, vločky, cestoviny, sušené ovocie, semienka – slnečnicové, ľanové, chia)
Oleje (slnečnicový, olivový)
Vajička
Syry
Saponát na riad a ocot
Lufa a drevená kefka namiesto klasickej hubky

Kde?

V Bezobalovom obchode v Lesnej, v Bráně ke zdraví, na Zelnom trhu, v Oxalis, v Gran Moravii (prípadne syr aj v miestnej mäsiarni), v Babke Kořenářke

Naša kúpeľňa a záchod

Čo?

Mydlá na telo, tuhé šampóny a tuhé kondicionéry
Tekutý šampón
Tekuté mydlo na ruky
Soľ do kúpeľa
Prášok na pranie

Kde?

V Bráně ke zdraví, prípadne v Bezobalovom obchode na Lesnej už majú 2 druhy prostriedkov – na riad a na podlahy, v Mydlito (je to síce e-shop, ale keď ich požiadate, tak vám všetko zabalia len do papieru)

Čistiace prostriedky v tomto zozname nie sú, pretože zatiaľ máme jeden univerzálny, dávno kupovaný v obale spolu s wc gélom, ale keď sa minú presedlám už len na ocot, prípadne načapujem nejaký univerzálny prostriedok. Trik je v tom, že ignorujem ponuku a nemám doma prostriedky zvlášť na rôzne povrchy a miestnosti. Nepoužívame žiadne vône do záchodu, pretože pokiaľ sa pravidelne čistí, nie je to vôbec potreba.

Pre potešenie a dobrý pocit

Čo?

Voňavky

Kde?

To-tap na Náměsti Svobody

A potom sú tu veci, ktoré nakupujeme síce v obale, ale snažíme sa voliť aspoň obal papierový, prípadne sklenený. Keď nemáme čas zájsť do vyššie spomínaných obchodov, tak nakúpime sypké potraviny ako múky, vločky, strukoviny v papieri, čo sa bežné dá aj v klasickom obchode. Nedávno som si kúpila konopný olej v skle, ktorý používam namiesto pleťového krému, ale zároveň je vhodný aj na jedenie. Takže keď už musím niečo nakúpiť v obale, snažím sa tomu nájsť všestranné využitie. Preto napríklad ocot v našej domácnosti slúži ako skvelý čistiaci prostriedok, avivaž, prísada do varenia, ostrekovač do auta, z času na čas ako kondicionér (resp. vlasový oplach) a pri problémoch s pleťou ho zriedený s vodou používam aj na čistenie pleti.

No a ďalej sú tu veci, ktoré ani nemusíme nakupovať bez obalu, pretože po ich kúpe nám vydržia dlho – napríklad látkové odličovacie tampóny, látkové vreckovky, menštruačný kalíšek, elektrický holiaci strojček (doplnený žiletkou, ktorá ale vydrží cca 6 mesiacov).

Dôležité je, robiť to všetko postupne a netrápiť sa tým, že zo dňa na deň nie ste schopní zmenšiť objem vášho odpadu. Nulu vo vašom koši asi nikdy neuvidíte, ale aj niektoré jednoduché zmeny môžu dopomôcť k redukcii odpadu na Zemi.

Samozrejme je tu kopa ďalších vecí, ktoré som nespomenula a pravdepodobne to bude z toho dôvodu, že sme ešte nenašli ich bezobalový variant, alebo sa ich jednoducho zatiaľ nedokážeme vzdať. O tom bude ďalší článok. A bude aj o oblečení, ktorého stav máme momentálne „zmrazený“. To znamená, že aktuálne nenakupujeme žiadne nové oblečenie, prípadne vyraďujeme také, ktoré sme dlhú dobu nemali na sebe a zároveň hľadáme, čo najviac etické možnosti, ako oblečenie v budúcnosti nakupovať.

Pre záujemcov ešte pridávam odkazy na spomínané predajne v Brne:

Bezobalový obchod Brno
Brána ke zdraví
Zelný trh v Brne
Oxalis
Babka Kořenářka
Gran Moravia
Mydlitto
to Tap

To je z mojej strany všetko! Majte krásny víkend, čistú myseľ a samých dobrých ľudí vo svojej blízkosti.

Namasté.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: