Minimalisticky o Vianociach

Vianoce

Nie je to tak dávno, čo som sa tešila na množstvo darčekov, ktoré nájdem pod stromčekom. Tento rok sa Vianoc trochu obávam. Vlastne som si nič nepriala, pretože len nedávno som ukončila „očistu“ nášho bytu od zbytočností. Takže neviem, čo mám čakať a trochu sa bojím. Odmietať darčeky som sa stále nenaučila.

Včera som konečne pocítila vianočnú atmosféru. Ráno som ležala v posteli a mala taký zvláštny pocit. Akoby som cítila sneh. Prekvapením bol môj prvý pohľad z okna na veľké snehové vločky. Som vraj bosorka, tvrdí môj muž.

Tento rok to bude prvýkrát, čo budeme na Štedrý deň sami. Len my dvaja s naším nič netušiacim psom. Skvelá príležitosť na zavedenie našich vlastných tradícií.

Oříšky

Z výzdoby sme sa rozhodli len pre adventný veniecvianočné stromčeky. Veniec má pre nás hodnotu, pretože ho vyrobila naša dobrá kamarátka. Pri pohľade naň vidím Janu, ako sa prechádza lesom, zbiera malé drievka a vetvičky. A vždy si spomeniem aj na to, ako bola na našej svadbe, ako so mnou v lete cvičí jogu, a že je vždy dobre naladená.

Stromčeky máme dva. Jeden kovový, ktorý vyrábal môj starký. Zdobí nám obývačku po celý rok. Na Vianoce naň stačí zavesiť zlatú hviezdu a atmosféra je na svete. Starký tento rok umrel, takže som nesmierne rada, že mi po ňom zostala táto spomienka. Na Vianoce bude s nami.

Druhý stromček je živý. Má asi meter a je to vlastne iba špička smreku. Je od sestry a od švagra, z malebnej dedinky Olbramkostel. Stromček po Vianociach poputuje naspäť k nim a snáď ich zohreje vo veľkých mrazoch, ktoré majú prísť.

S darčekmi sa veľmi netrápime. Niekto vyslovil svoje prianie, takže tam neváhame a darujeme to, čo iní potrebujú. Najbližším vyberieme nejaký zážitok alebo aktivitu, ktorú obľubujú. Minulé roky ma zvyklo trápiť, keď mi pre niekoho „do počtu“ chýbal darček. Tak som často siahla možno aj po zbytočnosti. To už nerobím. Nie som predsa taká bohatá.

Nákup baliacich papierov a tašiek … ďalšia úsmevná kapitola. Tento rok mám záväzok, že nič na tieto účely nekúpim. Využijem to, čo nájdem doma. A možno aj šúľok od toaletného papiera. Pokúsim sa budúcemu odpadu dať ešte poslednú šancu.

Ani veľké hody sa u nás konať nebudú. Medzi sviatkami aj tak pôjdeme na Slovensko, takže variť enormné množstvá jedla nemá zmysel. Naše „vianočné menu“ sme ešte nevymysleli, ale asi sa ponesie v tradičnom duchu. Z dobrôt plánujeme len perníky. A to hlavne preto, že z ich pečenia mám najväčšiu radosť.

Dúfam, že aj pre vás sú Vianoce hlavne o pocitoch a atmosfére. O koledách, úsmeve, o rodine. Ja si prajem, aby to tak bolo po celý rok. Možno okrem tých kolied. Zastaviť sa, spomaliť, užiť si to posvätné „tu a teraz“.

Prajem vám kúzelný predvianočný čas!

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: