Kúzlo odmietnutia

Druhý deň roku 2018 trávim sama. A tak mám konečne možnosť zhodnotiť uplynulý rok a nastaviť sa na rok nový. Môj už dvadsiaty siedmy v poradí.

Rok 2017 bol pre mňa zásadný z niekoľkých dôvodov. Nová práca a následne veľmi rýchly odchod. Lektorský kurz jogy. Moja prvá skúsenosť s vedením lekcií. Naša úžasná svadba s najmilšími. Ale aj smutná strata niekoľkých ľudí. Nový web a blog. Neustále zdokonaľovanie našej bezodpadovej domácnosti. Harmónia. Chuť učiť a šíriť informácie ďalej.

Ku koncu roku vrcholila snaha o zavedenie minimalizmu do našeho domova. Zároveň vrcholilo napätie z blížiacich sa sviatkov a prijímania darčekov. Ešte stále mám problém niečo odmietnuť, keď viem, že niekto si dal snahu s tým, aby ma potešil.

Prekvapilo ma ale, že vo väčšine prípadov to nebolo nutné. Všetci v našom okolí sa maximálne snažili nezaťažiť nás zbytočnosťami a akceptovať našu bezodpadovosť. A tak sa nám vytvorili obrovské zásoby domácich produktov, džemov, medov, pomazánok a sirupov. Nadšení sme boli zo spoločenských hier a zážitkových poukazov, ktoré sú pre nás ako stvorené.

Domáci produkty

Veci, ktorým som doma nenašla uplatnenie, som jednoducho posunula ďalej. Najprv s ťažkým srdcom. Neskôr s pocitom, že daná vec skončí u nového a nadšeného majiteľa.

A tak som svoj odhodlaný plán “Hovoriť nie a odmietať” nakoniec vôbec neaplikovala. Uvedomila som si totiž zásadnú vec. A to, že v čase, keď už som niekým obdarovaná, je neskoro povedať “nie”.

Rok 2018 chcem preto zasvätiť šíreniu informácií o zero waste živote. Či už v rodine alebo na verejných prednáškach. Pretože to, že mi niekto nedaruje čokoládu v plastovom obale, ešte neznamená, že chápe následky svojho rozhodnutia. Možno ma len nechce nahnevať 🙂

Preto pre mňa kúzlo odmietnutia spočíva v tom, že niekto dlhodobo chápe moje zámery, rešpektuje môj životný štýl a občas sa zmieri s tým, že nedarovať nič, znamená darovať priestor a slobodu.

Niekedy začnú ľudia prijímať vaše zvyky, keď vy prestanete tlačiť na pílu. Potom sa aj idea bezodpadovej domácnosti môže stať zaujímavou témou na rozhovor. Zrazu sa kamaráti začnú predbiehať v tom, kto vám dá lepší zero waste darček, a kto vám donesie domov, čo najmenej odpadu 🙂

To všetko mi prinieslo novoročné zamyslenie. Už teraz som zvedavá, čo prinesie nový rok, a aké zamyslenie príde o dvanásť mesiacov.

Vám prajem, aby ste prežili rok podľa svojich predstáv a prianí!

One thought on “Kúzlo odmietnutia

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: