Naučte sa byť v Mŕtvole sami so sebou

Šavásana

Pozícia mŕtvoly (Šavásana) je snáď najznámejšou relaxačnou pozíciou využívanou na záver jogovej praxe. Poznám ľudí, ktorí na jogu chodia pravidelne a ich najväčšou motiváciou je práve záverečná relaxácia. V podstate im ani tak nezáleží na priebehu lekcie, ale horia nedočkavosťou, kedy si už konečne ľahnú na zem a doprajú telu úplne uvoľnenie. Ale sú medzi nami aj takí, ktorí nevydržia bez pohybu ležať ani minútu a naopak, horia nedočkavosťou po momente, kedy sa z pozície konečne začnú dostávať. A ako k Šavásane pristupujem ja a čo od záveru mojich lekcií môžete očakávať?

Keď lopatka tlačí, les vás ruší a na pláži je príliš teplo
V okamihu, keď odkladáte telo do podložky, s cieľom „rozložiť sa do mŕtvoly“ (čierny humor musí byť), hneď na začiatok sa snažím upozorniť na „správne“ nastavenie tela. Správne a nesprávne v joge neexistuje, ale snažím sa docieliť to, aby ste sa cítili príjemne a neotvárali sa svetu až príliš. Pretože aj Šavásana je ásana a platia pre ňu určité pravidlá.

  • Natiahnite nohy na podložku a vedome ich uvoľnite.
  • Nechajte padnúť špičky do strán.
  • Ruky odložte k telu, tak aby sa ho nedotýkali a dlane nasmerujte k stropu.
  • Ramená mierne zasuňte pod telo a s výdychom ich uvoľnite do podložky.
  • Bradu jemne pritiahnite k hrudníku, aby sa celá chrbtica vytiahla za temenom hlavy. (Zároveň tak zabránite veľkému záklonu a zostanete ponorení sami do seba.)
  • Vedome uvoľňujte telo a nezabudnite na čeľuste, jazyk a zuby v ústach, svaly na tvári, oči, obočie, čelo a pokožku hlavy. Uvoľnite a odľahčite myseľ.

V prípade, že cítim stále mierne napätú atmosféru, dám vám pokyn zhlboka sa nadýchnuť a s výdychom uvoľniť telo do podložky. Ako by sa s výdychmi vnáralo hlbšie a hlbšie do zeme.

Šavásana

A tu končím a nechávam vás byť samých so sebou. Na niekoľko minút. Nesnažím sa vám vnútiť predstavu toho, čo možno ja v danú chvíľu považujem za príjemné. Pretože vy možno ležíte na jarnej lúke plnej krásnych vôní a ja vás prenesiem k rozbúrenému moru s pečúcim slnkom. A ja vás nechcem nahnevať, ani vás tlačiť do niečoho, čo zrovna nepotrebujete.

Ponorte sa do seba a prijímajte, čo dostávate
Moje slová síce môžem ovplyvniť, ale nezmením napríklad to, že za oknom sa zrovna niekto rozhodol nechať naštartované auto alebo že sa po vedľajšej chodbe práve rozbehlo stádo…ľudí. A to je práve ten čas, kedy sa ukážu skutoční majstri relaxácie.
Podľa môjho názoru nie je totiž cieľom relaxácie uvoľniť sa v maximálnom tichu, kde vás nikto a nič neruší. Relaxácia na podložke by nás mala pripraviť na situácie všedných dní. Napríklad, uvoľniť sa vo veľmi vypätej situácií, v obrovskom dave alebo ruchu veľkomesta. Naučiť sa zastaviť, zhlboka sa nadýchnuť, vydýchnuť a pokračovať ďalej.

Nesnažte sa teda relaxovať v neprirodzených situáciách, v tlmenom svetle a len v prostredí príjemne relaxačnej hudby (samozrejme, ale aj to je niekedy potreba). Skúste naopak z nepríjemného šumu za oknom vytvoriť vo svojej hlave príjemný upokojujúci zvuk. Pomocou vravy na chodbe sa preneste na nejaké pekné miesto, ktoré máte radi, ale tiež v ňom nemusí prevládať maximálne ticho. Pracujte so svojou predstavivosťou a hrajte sa s vašimi zmyslami.

A ak vám relaxácia robí problém aj v dokonale naprogramovanom prostredí (jogové štúdio), skúste si uvedomiť, že na jogamatke vám nikto nemôže ublížiť, nikto sa na vás nedíva a všetci v okolí majú dosť čo robiť sami so sebou. Máte tak ideálnu možnosť naučiť sa byť sami so sebou a postupne túto schopnosť aplikovať aj do bežného života.

Ale hlavne! Ten relax si doprajte. Je to to najlepšie, čo môžete vášmu telu a vašej mysli nadeliť. Začnite postupne a uvidíte, že nebudete chcieť prestať.

Namasté.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: