Ako na svadbu minimalisticky – časť druhá

Naše svatba

Prípravy našej svadby ma bavili možno viac ako svadba samotná. Asi preto, že prípravy sme si vychutnávali počas niekoľkých mesiacov. Svadba už je taká čerešnička na torte, ktorú zjete extrémne rýchlo.

Miesto
Aby sme mohli začať vytvárať pozvánky, museli sme si najprv určiť miesto obradu a hostiny. Zo začiatku nás stretlo niekoľko komplikácií, ale nakoniec to dopadlo všetko nad očakávania. Obrad sa konal v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, za čo sme veľmi vďační mojej tete Adriane. Ja osobne som nechcela mať obrad v kostole a matrika nám obidvom pripadala príliš obyčajná a neromantická. Od kedy teda zaznelo slovo knižnica, všetky ostatné nápady sme zavrhli a rozhodnutie bolo jasné!
Svatební obřad

S hostinou to bolo trošku náročnejšie. Na poslednú chvíľu nám pôvodný plán – mať hostinu u starkej na záhrade – nevyšiel, a tak som z Brna začala obvolávať reštaurácie v Bystrici. Samozrejme sa mi skoro všetci vysmiali do telefónu, keď zistili, že svadba sa má konať už za mesiac. Skoro som to vzdala, keď mi konečne reštaurácia New Angus potvrdila voľný termín na 16. 9. 2017! Juchúúú, svadba sa konať bude! Miesto, personál, prostredie, jedlo…všetko bolo dokonalé a všetky naše želania a prosby boli splnené do posledného.
Svatební hostina

Kreatívne srandičky
Táto časť patrí k mojím obľúbeným, pretože, keď máme s Tonym zámer, dokážeme byť veľmi kreatívni. Pozvánky sme vypisovali ručne do dopisnej sady, ktorú som objednala z Fleru. Nie je nič krajšie ako napísať každému osobnú pozvánku, ktorá bude originál. V kombinácii s atramentovým perom je to jedna báseň! Každému sme do pozvánky pripísali malú prosbu alebo konkrétnu úlohu. Tak sme úplne každého hosťa nejako zapojili do príprav a do výslednej podoby nášho dňa. A myslím, že to nikomu nevadilo.
Pozvánky

Menovky na stôl boli tiež ručná práca, ktorá nám spríjemňovala niekoľko večerov a nocí. Z jednej strany menovky mal každý napísané svoje meno a z druhej strany nejakú trojslovnú výstižnú prezývku. Podmienkou bolo, aby každé slovo začínalo na rovnaké písmenko, ako meno človeka. Bohužiaľ som si ich veľa nezapamätala, ale v pamäti mi utkvelo napríklad „Kreatívny konštruktér Karol“ alebo „Ladná laň Lenka“. Vymyslieť 40 takýchto prezývok nám dalo zabrať, ale bavíme sa na tom doteraz.

Svadobným zvykom tiež býva manželský kvíz, ktorý väčšinou naplánujú družičky alebo svedkovia. My sme to poňali trochu netradične a vytvorili sme manželský kvíz pre našich hostí. Vedeli sme, že si počas hostiny asi odbehneme s našou fotografkou vonku a tak sme chceli, aby sa všetci aj naďalej bavili.

Každý dostal otázku, ktorá sa týkala mňa a Tonyho, prípadne nášho vzťahu. Schválne sme tie otázky dávali tak, aby hostia nevedeli odpovedať a boli nútení sa navzájom baviť a radiť si. Nie všetci sa navzájom na svadbe poznali a takto sme sa pokúsili aspoň o malé zblíženie. Myslím, že za najväčšie „obete“ padli moja sestrou s maminou, ktoré radili skoro každému. Dôležité alebo bolo to, že to všetkých bavilo a my sme si asi hodinku mohli zvečniť náš deň do fotografií. Po návrate sme súťaž vyhodnotili a prvých desať správnych odpovedí bolo odmenených malou výhrou.

Oblečenie
Svadobný „ohoz“ sme s Tonym riešili každý svojou cestou, o ktorej sme sa navzájom nebavili. Zvykom je, že ženích nemá vidieť nevestine šaty, no ja som rovnako túžila po tom, vidieť Tonyho prvýkrát až vo chvíli obradu. A tak téma „svadobné oblečenie“ bolo u nás doma tabu a zostávalo nám už len dúfať, že k sebe budeme ladiť.
Svatební oblečení

Ja som si šaty dala ušiť, čo som si veľmi užívala a Tony si oblek kupoval. Keďže sme chceli mať svadbu s folklórnymi prvkami, ja som si do pásu uviazala širokú krojovú stuhu a Tony zvolil dreveného motýlika, traky a ponožky s folklórnym motívom. Rovnako aj hostia zvolili oblečenie doplnené o folklórne prvky. Myslím, že sme všetci vyzerali krásne a dodalo to celému dňu peknú farebnú atmosféru.

Vlasy mi upravila kaderníčka Zuzka, ktorú poznám odmalička a veľmi minimalistický make up som si urobila sama. V tomto som trochu neveriaci Tomáš a bála som sa, aby som vo svadobný deň nevyzerala nejak divne, že by ma vlastný muž nespoznal.

Výzdoba, hudba, fotky a video
Sme zástancovia minimalizmu a jednoduchosti, takže naša výzdoba viac nebola, ako bola. To najkrajšie, čo podľa mňa dodá miestu peknú atmosféru sú biele obrusy, sviečky a kvetiny. To je hlavná trojka, ktorá tvorila našu výzdobu a som za to veľmi vďačná. Nemuseli sme kupovať zbytočnosti, ktoré by po svadbe skončili ako odpad. A kvetinovú výzdobu sme na záver rozdali v kyticiach kamarátkam.

Počas obradu sme si pustili obľúbenú „Serenade for strings“ od Čajkovského a na hostine striedavo hrala folklórna kapela a playlist, ktorý sme si s Tonym vytvorili. Video sme dali na starosti môjmu bratrancovi Simonovi a ako fotografku sme si “najali” moju bývalú spolužiačku zo strednej. Spojili sme tak praktickú stránku s tou nostalgickou 🙂
Kapela

Jedlo, pitie a zákusky
Celé menu sme si dali zostaviť personálom reštaurácie a urobili sme dobre. Jedlo bolo kvalitné, chutné a originálne. Niekoľko porcií muselo byť vegetariánskych a bezlepkových, s čím nebol absolútne žiadny problém.

Zákusky sme si nemuseli nikde objednávať, pretože každý niečo doniesol a hlavne sme nechceli žiadne jedlo po svadbe vyhadzovať. Tortu nám urobila mamina na moje želanie. A keďže nemám veľmi rada krémové pečené torty, mamina nám urobila piškótovú tortu so smotanou a ovocím a po rozkrájaní bola do pár minút preč!
Svatební dort

Hneď ako sme začali s Tonym svadbu plánovať, zhodli sme sa na tom, že chceme svadbu bez alkoholu. V tomto sme si naozaj „dupli“ a okre prípitku sa oficiálne žiadny iný alkohol nepodával. Hostia si mohli na bare samozrejme objednať, čo chceli, ale finančne sme tieto kroky nepodporili. Doteraz sa nad týmto rozhodnutím niekto pozastavuje a myslí si, že naša svadba musela byť najnudnejšia na svete. Nebola! Len sa nikto neožral, nepobil, nepoblil… a možno si ako jednu z mála svadieb, tú našu všetci pamätajú do každého detailu.

Únos ženícha
Pamätám si, že sme sa hrali nejakú hru a Tony si odskočil na záchod. No dlho sa nevracal, čomu som ja ako novopečená manželka nepripisovala žiadny význam. „Uniesli ti manžela“, bolo mi povedané. A tak začala netradičná honba za manželom, v sprievode obchodníka s hviezdami a ružovým kríkom. Milovníci Malého princa zbystrite! Antoán bol unesený a postupne skrotená líška ho musela nájsť. Čakalo ju niekoľko nástrah a rébusov, ktoré nakoniec zdolala a svojho Antoána našla. Pri bystrickom lietadle, kde sa spoločne vydali na svoju cestu životom.
Únos ženícha
Malý princ

Za tento netradičný únos ženícha neuveriteľne ďakujem sestre, ktorá na celú akciu napísala scenár a zapojila do nej asi štvrtinu hostí. Zároveň ušetrila Tonyho, ktorý z podobných tradícií nie je veľmi nadšený a pár dní pred svadbou mi oznámil, že ak ma niekto unesie, on ma hľadať nepôjde! 😀 Našťastie nemusel!
Princ a líška

Jednoducho to bolo dokonalé! Bezstarostné, bez stresu, bez psychických zrútení, bez zložitých príprav. Za to samozrejme vďačíme našej rodine a priateľom, bez ktorých by sa to nikdy takto zľahka nepodarilo. Nikdy predtým som o svadbe nepremýšľala, nemala som žiadne predstavy o tom, ako by mala alebo nemala vyzerať. Bola tak výsledkom nášho aktuálneho rozpoloženie a nálady.

Svadba prirodzene prišla do môjho života. S mužom, ktorý má podobné názory, predstavy a očakávania ako ja. Takže ak niekto plánujete svadbu, myslite na to, že ste v tom dvaja. Že to robíte pre seba a pre svoje spomienky. Nenechajte sa preto strhnúť tým, že sa „niečo patrí alebo musí alebo má“. Jednajte na základe vlastnej intuície a vlastných pocitov. Pretože ten svadobný deň je takým trailerom k dňom ostatným.

Jediné, čo ma po svadbe trápilo a trápi je to, že ju nemôžem zažiť znovu (teda asi by som mohla, ale chápete..). Nič ale netrvá večne a ja verím tomu, že príležitostí na vytvorenie nejakej peknej udalosti ešte bude mnoho. A nemusí to byť len svadba 🙂

Majte sa radi a ak ešte ten “svoj deň” nemáte za sebou, prajem vám, aby vyšiel podľa vašich predstáv.
První tanec

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: