Meditácia: bojovník s prízrakmi

Meditácia

Meditácia bola pre mňa dlhú dobu len pojem. Niečo, o čom sa často hovorí práve v spojitosti s jogou. Sadnúť si, zatvoriť oči a len tak byť. Nemyslieť. Mať prázdnu myseľ. Ale prečo? A ako mi meditácia môže pomôcť mimo tých niekoľkých minúť na podložke? A tak som nemeditovala. Až na pár výnimočných okamihov, keď som sa do toho “dokopala”, lebo však som lektorka jogy. A asi sa to očakáva… Neočakáva.

Vlastne sa odo mňa neočakáva nič. A kto niečo očakáva, je to jeho čakanie, nie moje. Ale to by som možno mala napísať na koniec tohto článku, pretože to som sa naučila až práve vďaka meditácii. To a mnoho ďalšieho.

Asi existuje veľa názorov na to, čo to vlastne meditácia je, kedy by sa mala praktikovať, či v sede skríženom, lotosovom alebo diamantovom. A netýka sa to asi iba meditácie alebo jogy. A práve tento pocit zahltenia ma k meditácii priviedol. Neustále hľadanie, zisťovanie a overovanie informácií. V článkoch, v diskusiách, vo videách, v knihách, na kurzoch, v rozhovoroch, na instagrame, v obchodoch. Všade. Ale kto som? A ako sa cítim najlepšie? To mi nikto neprezradil. A je to logické, pretože to viem len ja sama. Niekde “tam hlboko” to je uložené.
Meditace

A tak som začala vypínať okolitý svet. Večer v posteli, v sede skríženom. Pretože sa tak cítim najlepšie. Bez hudby, bez vôní, bez sviečok. Pretože už potom nechcem vstávať a rušiť sa pred spánkom. Už len chcem byť. A nesnažím sa nemyslieť. Naopak. Myšlienky prúdia, hore dole, zo strany na stranu, ich témy sa rapídnou rýchlosťou menia. Dovolím im byť, ale nedelím ich na jednotlivé detaily. A viete čo? Oni sa tak nejak vybúria a potom ma nechajú tak. A čím pravidelnejšie to robím, tým je to jednoduchšie. Som. A nemeditujem ja náhodou?

Zo začiatku to bol len príjemný pocit po celom dni. Oslobodenie od všetkého, čo som za deň zažila a cítila. Vedomé uvoľnenie mysli, pretože svaly musia stále pracovať. A postupne som začala chápať zmysel v pravidelnosti. Ten pocit príjemného bytia, kde neexistuje žiadne trápenie, je návykový. A ten pocit si môžem upravovať a prispôsobovať svojim potrebám.

Pretože v meditácii môžete všetko. Napríklad sa obklopiť pocitom, ktorý vo vás vyvoláva nejaká negatívna spomienka (a tým nemusí byť len niečo tragické, ale aj smutná nálada, zakopnutie o chodník, rozliata káva, nepríjemný kolega a podobne). To znie trochu čudne, že? Prečo by som to robila? No ja sa tým pocitom naozaj len obklopím, ale moje ja, moje myseľ, moje bytie, zostávajú v tom príjemnom stave, stave meditačnom. Práve tým sa učím 1) bojovať s negatívnymi emóciami a 2) nedovoliť, aby ma v budúcnosti ovplyvnili. Krásne to vystihuje príklad zaklínadla Riddikulus z Harryho Pottera (keď prízrak v podobe pre vás strašidelnej alebo nepríjemnej, silou vašej mysli premeníte na niečo vtipné).

A keď mi potom v reálnom živote skríži cestu Dementor (Mozkomor), navodím si ten natrénovaný pocit, ktorý som získala z mojej meditačnej praxe. Netvrdím, že je to možné vždy a na 100 %, ale keď už nič iné, aspoň si zachovám chladnú hlavu. A niekedy sa stane, že to nefunguje vôbec. Potom sa rozplačete po ceste domov z obchodu, kde vám predavačka nechcela poradiť, koľko mäsa kúpiť na hovädzí vývar. To nič, nabudúce to možno ustojíte lepšie 🙂

Takže, aby som to zhrnula, spísala som niekoľko pozitívnych prínosov, ktoré mi dala meditácia:
* našla som si čas, ktorý patrí iba mne
* odpútala som sa od mnohých “právd”, ktoré miatli moju myseľ
* naučila som sa lepšie zvládnuť nepríjemné situácie a “nevybuchnúť” za každú cenu
* začala som oveľa častejšie vedome a pomaly dýchať
* pochopila som kto som a čo chcem
* dokázala som meditáciu aplikovať do bežného života a situácií
* zistila som, že všetky body pred týmto sú prchavé, pokiaľ nemeditujem pravidelne
* vyčarila mi úsmev na tvári, pretože som dokázala napísať jeden článok, v ktorom sa prelína meditácia
a Harry Potter 🙂

A ak chcete s meditáciou začať, tak sa hlavne do toho nenúťte. Všetko nám – vraj – do života vstupuje v pravú chvíľu. Ale aj to som si možno len prečítala v nejakej plodnej diskusii 🙂

Namasté.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: