Zažité paradoxy Vianoc

vianoce

Stres, nákupy, preplnené obchody, upratovanie, pečenie, varenie, návštevy… nádych, výdych… Vianoce. Dokonalé. Perfektné. Rozprávkové. Krásne. Áno, kebyže sa riadim všetkými marketingovými záležitosťami týkajúcich sa Vianoc, tak vyzerajú veľmi podobne. Proste by som verila tomu, že najprv musím – dajme tomu tak od októbra poriadne na všetkom makať – aby som si potom užila pár pokojných vianočných dní. Niekedy tak premýšľam nad tým, či je naozaj pravda to, že niekto prežíva Vianoce a čas pred nimi v zhone, v strese a napätí? Veď čím sú Vianoce iné od bežného predĺženého víkendu, ktorý sa rozhodneme stráviť pekným výletom alebo blaženým ničnerobením?

Nákupy

A prečo mám pocit, že je asi niečo zle, keď mám byť vraj v strese a ja som úplne v pohode. Obvykle hodnotím takmer celý uplynulý rok, postupne ukončujem staré, pripravujem sa nové, viac a viac sa uzemňujem a teším sa na vrchol! Keď sa na Štedrý večer zachumlám do deky s manželom a so psom, po zimnej prechádzke a dobrej večeri, s fľašou lahodného vína alebo chutného hrejivého čaju. A samozrejme Popoluška musí byť!

Je to výchovou alebo nátlakom spoločnosti, že sa počas Vianoc správame ako banda nenásytných, neskromných a trochu šialených cvokov? Prečo dopustíme, aby zažité paradoxy Vianoc úplne pokazili sviatky pokoja, lásky a radosti?

Upratovanie s priveľkými ambíciami
Každý v rodine má „veľké upratovanie“ definované trochu inak. Pre niekoho je to vtedy, keď umýva okná alebo odťahuje kusy nábytku a vysáva za nimi. Za mňa osobne je to umývanie podláh, ale manželove ambície siahajú až k čisteniu vypínačov! Dôležité je ale to, že ani jedno z toho nerobíme z dôvodu blížiacich sa Vianoc. Vlastne to počas Vianoc nerobíme vôbec, veľké upratovanie robíme vtedy, keď máme na to chuť alebo usúdime, že je to už naozaj potreba.

Na čo vám je dokonale vyleštený byt alebo dom? Prečo zrazu počas Vianoc nutne musíte vidieť cez krásne, skoro neviditeľné, okná? Nerobíte to len preto, že „sa to tak má“ a že veď „čo si pomyslí návšteva“, ak bude niekde prach? Odpoveď je jednoduchá. Návšteve, ktorá za vami príde úprimne, to bude jedno. A na ostatných sa vyse*te. Vy ste si predvianočný čas užili s rodinou alebo krásnym „ničnerobením“ pri filmoch, knižkách a príjemných aktivitách. Návšteva s dokonalou domácnosťou mrhala časom na niečo, čo do týždňa pominie.

Keď už ste upiekli aj členov rodiny
Pečiete pravidelne 20 druhov zákuskov a potom ich každý deň zjete niekoľko, aby ste si na Nový rok mohli predsavziať, že schudnete a budete viac cvičiť? Alebo naopak, nejete ani jeden z nich, pretože sladké nemusíte, ale rodina to vyžaduje. Alebo to vyžadujete vy, lebo – a už sme zas u toho – sa to tak patrí? Scenárov asi môže byť niekoľko a pre mňa je ospravedlňujúci asi len jeden – pečenie je pre vás relax, milujete ho a neskutočne si to užívate. Inak si radšej dobroty objednajte od niekoho, koho pečenie baví a živí sa tým. Prípadne si vyberte len to, čo pečiete naozaj radi a s čím vám napríklad pomôžu aj deti.

Vianočné perníky

My s manželom pečieme pravidelne len perníčky a moje obľúbené linecké pečie mamina. Z ostatného ochutnám na návštevách a obvykle vždy dostaneme nabalenú aspoň jednu krabicu zákuskov. A viete prečo? Pretože každý vlastne ku koncu Vianoc používa vetu: „Vezmite si, veď čo s tým ja budem robiť, ja to aj tak nejem“. Nikoho už nezaujíma naše odmietnutie. A tu zase prichádza moje zamyslenie… tak prečo vlastne všetko tak preháňame? Robíme to naozaj zo srdca alebo len preto, že chceme pred ostatnými vyzerať dobre. Alebo chceme vyzerať dobre sami pred sebou? Koľko sme toho zvládli, akí sme supermani. Ale často naša prílišná snaha končí – doslova – v koši. Tak si radšej ušetrime čas, kilogramy a peniaze za maslo a miesto toho si vychutnajme kúzlo Vianoc. To naozajstné. (PS: platí na obžerstvo každého druhu, nie len toho sladkého)

Poďme minúť všetky úspory na nezmyselné darčeky
Priznám sa, že darčeky mám rada. To keď ich dávam, ale – do určitej miery – aj keď ich dostávam. A nemusí to byť len počas Vianoc. Ešte radšej mám darčeky nečakané, len tak pre radosť, z ktorých je cítiť, že vás niekto pozná, a že nad vami premýšľa. Nemusia to byť žiadne ohromnosti, ale napríklad obľúbený čaj alebo dobrá čokoláda. Je to len taký bonus Oveľa viac ma poteší, keď sa nám kamaráti alebo ridina len tak sami od seba ozvú a vieme, že sme stále súčasťou ich života.

Bohužiaľ ale veľa ľudí premýšľa v príliš materiálnych rozmeroch. Často práve z akéhosi vnútorného presvedčenia, že musia niekoho obdarovať. Ale maličkosť nestačí. Musí to byť niečo nie veľmi lacné, aby to nevyzeralo, že sme niekoho len tak odbili. A niekedy obdarovávame len zo zvyku, aj niekoho s kým sa už skoro vôbec nestretávame, ale akási pripútanosť k minulosti, nám bráni toho zvyku sa vzdať. Často to končí práve nákupom nezmyselností, takzvaných lapačov prachu, ktoré obdarovaného dostávajú do nemilej situácie. Nechať alebo posunúť ďalej? Ja už som sa naučila voliť to druhé. Niekedy s ťažkým srdcom, ale s dobrým pocitom, že poteším niekoho iného. Kto si napríklad danú vec nemôže dovoliť.

A keď už naozaj niekoho nutne potrebujete obdarovať, spýtajte sa ho, čo potrebuje. Nie každý vás odbije vetou „nerob si starosti“. A ten kto áno, tak ho skúste počúvnuť a darujte mu svoju prítomnosť a svoj čas. A o rok bude jeho odpoveď buď rovnaká alebo vyjadrí aj túžbu po tej krásnej aroma lampe, ktorú videl v obchode.

Skúste vianočný čas tráviť tým, čo naozaj milujete. Pokojne navoskujte všetky podlahy v byte, ak je to činnosť, pri ktorej si oddýchnete a ktorá vás obohatí. A keď to tak tie obchody chcú, tak žite Vianocami veselo už od októbra. V pohodlí domova, s priateľmi, s rodinou, v príjemnej atmosfére so svetielkami a sviečkami. Neodkladajte všetky tie zákusky na Štedrý deň, ale užívajte si ich napríklad už od adventu. A ak máte deti, tak ich už teraz začnite učiť skromnosti a nerobte im z Vianoc dni stresu, nervozity, zlej nálady a nepríjemných povinností. Nech je potom aj pre vaše vnúčatá najväčším darom spoločne strávený čas s rodinou.

A ako vyzerajú Vianoce a príprava na ne u vás? Zažívate niektoré z týchto paradoxov alebo viete úplne vypnúť a užiť si voľné dni? 🙂

Rodina

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: