1 421 strán od Nového roku

1421 strán

Spomínate ešte na povinnosť viesť si v škole čitateľský denník? Zapisovať hlavné myšlienky, dej a opis postáv v prečítanej knižke? Aj keď som v detstve nebola nejaký veľký knihomoľ, túto činnosť som zbožňovala. Nahodiť okrasné písmo, vytiahnuť všetky farby z peračníku a keď som pri svižnej jednotke chcela vidieť ešte aj hviezdičku, pridala som výstižnú kresbičku (rýmy sú čisto náhodné).

A musím uznať, že čitateľský denník svoj účel splnil. Doteraz si pamätám ako som sa po večeroch trápila s Moliérovým Lakomcom, pri zložitom nárečí v knihe Keby som mal pušku som skutočne po puške túžila (a asi aj moja mamina, ktorá chuderka so mnou knižku musela slovo po slovo prečítať) a Sartrov Múr si vybavujem už do čias vlastných „existencionálnych“ chvíľ.

Ku knihám mám zvláštny vzťah. Keď ich čítam, milujem ich a chcem stále viac a viac. Keď zrovna čitateľsky pauzujem, tak postupne zabúdam, aké to je preniknúť do nejakého príbehu a nadobúdam pocit, že knihy nepotrebujem. A ja ich popritom potrebujem tak veľmi! Ale je ľahké odsúvať ich bokom na úkor iných aktivít. Je jednoduchšie spustiť film alebo seriál, prehrať si „storíčka“ na instagrame alebo čeknúť nové vlogy obľúbených jútúberov. A ešte sa pri tom dá variť, umývať riad alebo – a to neznášam asi najviac – jesť.

Chvalabohu, že mi do života vstúpila joga! (No áno zase je to tu, ale neviem, čo iné ste čakali – ste na blogu jogínky). V minulosti som na svoj multitasking bola pyšná, ale vďaka joge som ho odsunula bokom. Z prostého dôvodu. V jednej chvíli si umývať zuby, obliekať sa, baliť si veci do práce, variť kávu a upratovať nikdy nevedie k dobrému výsledku. Tak nejak stratíte prehľad o tom, čo ste vlastne už urobili a čo nie, hľadáte vysvetlenie pre prítomnosť zubnej pasty na oblečení a čudujete sa prečo v práci musíte obedovať granule pre psa. Samozrejme preháňam, ale asi chápete kam tým smerujem.

Baví ma robiť veci vedome. Sledovať celý proces. Vidieť výsledok. Pri čítaní sa nedá robiť ešte niečo naviac (teda pokiaľ chcete za hodinku či dve v deji niekde pokročiť). A tak čítam. Od Nového roku skoro v každej voľnej chvíli. Už nie len večer pred spaním, čo obvykle končilo veľmi rýchlo, ale aj ráno, cestou v mhd, keď niekde len tak čakám a keď príde Tony poobede z práce, tak si čítame spolu. A je to príjemné.

A nechcem teraz pôsobiť ako človek, ktorý objavil čítanie až teraz. Ale je pre mňa zásadný rozdiel prečítať knižku za maximálne týždeň a poriadne preniknúť do deja, ako čítať knihu mesiac a vždy si pár minút spomínať, kde som naposledy skončila. Čítanie som presunula z oblasti „koníčky“ do oblasti „vzdelania, inšpirácie a kreativity“. K dnešnému dňu som prečítala 1 421 strán v troch knižkách (tú štvrtú rozčítanú nepočítam). A pre svoju vlastnú potrebu viesť si čitateľský denník si niečo málo o týchto knižkách zapíšem. A možno aj pre vašu potrebu, kedy to môže slúžiť ako zdroj mini recenzií (ja si najčastejšie knihy vyberám na základe odporúčaní).

Knihy

Harry Potter a dary smrti (7. diel)
Týmto som splnila svoj cieľ prečítať si – už po niekoľkýkrát – všetky diely HP, kým pôjdeme na krátky výlet do Londýna. Osviežila som si niektoré udalosti z tohto kúzelného príbehu a utvrdila sa v tom, že Harry Potter pre mňa navždy bude srdcová záležitosť. Asi nikdy nepochopím, ako môžu existovať ľudia, ktorí majú radi filmy, ale nikdy nečítali knihy. Pretože filmy sú len zlomok toho skvelého, fascinujúceho sveta, v ktorom by som okamžite chcela žiť. Okrem toho, knihy v sebe skrývajú niekoľko dôležitých múdrostí, ktoré by sme ako ľudstvo mali aplikovať do života.

Harry Potter a prekliate dieťa (divadelný scenár, pokračovanie príbehu po 19 rokoch)
Ani neviem, či som pôvode túto knihu chcela prečítať, ale dostala som ju na Vianoce a rozhodla som sa do toho teda ísť. Po pravde som sa toho bála. Počula som o nej rôzne rozporuplné názory a tak nejak som sa bála, že mi to pokazí celý dojem z Harryho Pottera. Takže som nič neočakávala. Zároveň som sa nastavila na to, že to je „len“ divadelná hra, že autori nepôjdu pravdepodobne veľmi do hĺbky, čo sa postáv a príbehu týka. S takýmto „psychickým“ rozpoložením som si knihu užila. Vďakabohu! S knihou som strávila dva príjemné večery a udalosti v nej mi občas vyčarili úsmev na tvári a občas spôsobili zdesené výkriky (vtedy som sa neudržala a musela prezrádzať niektoré veci rovno Tonymu, ktorý knihu ešte nečítal). Áno…nie je to Harry Potter, ale ja som v tom stále jeho čaro cítila a tým, že som prečítala všetkých sedem dielov a Prekliate dieťa naraz po sebe, bol to taký milý a príjemný dozvuk. Potvrdenie, že ten príbeh neumrel, že postavy sú duchom stále pri nás a snažia sa chrániť ten krásne kúzelný svet.

Sedmilhářky
Rovnako ako samotný seriál, tak aj kniha sa ku mne dostala úplne náhodou (a áno, netradične v tomto poradí). Príbeh bol pre mňa zaujímavý hlavne z toho dôvodu, že sa rada na situácie dívam z rôznych uhlov pohľadu. Zaujíma ma ako jednu situáciu môže vnímať viac ľudí a ako si každý dokáže na základe svojich poznatkov vytvoriť rôzny názor, vyvodiť rôzny predsudok a záver. Podobné knihy ma nútia neustále pracovať na svojej empatii, snažiť sa ľudí chápať, odosobniť sa od svojho názoru a vžívať sa do kože iných. Zároveň mi pomáhajú netrápiť sa nad svojimi chybami, pretože to, čo pre mňa môže predstavovať chybu, je pre iných obdivuhodná vlastnosť alebo schopnosť, ktorú mi dokonca môžu závidieť. Kniha vás donúti zamyslieť sa nad tým, že aj zdanlivo jasné a jednoduché veci, môžu byť v skutočnosti pre niekoho neprekonateľná životná prekážka.

To bolo mojich 1 421 strán. Teším sa na ďalšie a zároveň budem rada, ak mi touto cestou odporučíte nejaké zaujímavé knihy, prípadne vyjadríte názor na tie, čo som prečítala (a vy možno tiež).

Vidíme sa na 1 422ke!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: