V zajatí materiálneho sveta

Veci

Či už to chcete alebo nie, pravidelná jogová prax (a tým nemám na mysli len jej fyzickú stránku) nás postupne učí vedomému životu. Vedomému dychu, vedomým činom, vedomej mysli. Pestuje v nás vnútorného pozorovateľa, ktorý nás vracia do prítomnosti v prípade, že naša myseľ odíde niekam na prechádzku alebo zaznamená trpkosť prichádzajúcich negatívnych pocitov, ktoré vznikajú našim skresleným vnímaním reality. Pocity ako žiarlivosť, škodoradosť, neovládateľný hnev, závisť…

Dnes ale chcem písať o niečom inom. Vnútorný svet, ktorý si vďaka joge môžeme vybudovať je krásny, ale väčšina z nás stále žije v prostredí, kde sa obklopujeme vecami či modernými technológiami a nákupy – či už tie nutné alebo impulzívne – sú tak nejak súčasťou nášho každodenného života. Kam sa pozrieme, všade samé veci.

Mať veci je prirodzené a nie zlé. Mať veci, ktoré využívame a robia nám radosť, je príjemné. Horšie je to už s vecami, ktoré zapadajú prachom, neslúžia nám a strácajú svoju hodnotu. Najhoršie sú na tom veci, o ktorých ani nevieme, že ich máme.

Poznáte váš majetok?
Skúste si na pár sekúnd zatvoriť oči a vymenujte všetky veci, ktoré mate v kuchyni. Dokážete popísať každý kúsok oblečenia vo vašom šatníku? A spomeniete si na všetky „príchute“ sprchových gélov vo vašej kúpeľni?

Šlo vám to?
Možno ste si spomenuli len na tie obľúbené veci, niekto sa možno stratil pri počítaní desiatej drevenej varešky a sprchové gély ste radšej zliali do jedného. Máte toho jednoducho veľa. Ste obklopení vecami, ktoré nevyžívate, ale aj tak nakupujete stále nové a nové, či už kvôli super mega cene alebo len tak pre radosť alebo… (doplňte si).

Asi chápete, že to zveličujem (od prírody rada dramatizujem), ale niekto sa v tých príkladoch možno naozaj našiel. Moja osoba z pred pár rokov takisto. Odkedy ale kráčam po mojej minimalistickej ceste, je mi stále viac a viac jasné, že minimalizmus kráča ruke v ruke s vedomosťou. S vedomím, že viem, čo vlastním a zároveň viem, že každá jedna vec v mojom živote má nejaký zmysel a účel. Keď sa váš život (aspoň ten materiálny) dostane do tohto „osvieteného“ stavu, pocítite akúsi ľahkosť. A to nutne neznamená, že toho musíte mať málo. Možno je vašou vášňou práve varenie a tá desiata vareška je jednoducho nevyhnutná pre dokonalé sobotné palacinky. Alebo milujete módu a sto párov topánok je tak akurát a aj to sa už obmedzujete. Každý ten pár ale žije, vidí vonkajší svet, dostáva sa mu zaslúžená starostlivosť a hlavne… hlavne vám robí radosť.

Keď si uvedomíte čo všetko máte, dokážete aj určiť, čo z toho používate, a čo do vášho života už nepatrí. Postupne sa naučíte vybudovať si s každou jednou vecou vzťah a nájdete jej ideálne miesto, na ktorom vám bude najlepšie slúžiť. Je dosť možné, že príde odľahčenie vašej mysle, pretože nebudete strácať čas hľadaním vecí, a peniaze nakupovaním niečoho, čo už máte, len ste na to zabudli.

Neviem či to môže mať priamu súvislosť, ale odkedy tieto princípy aplikujem, tak sa to prejavuje aj na vzťahoch a priateľstvách, ktoré v živote mám. Tie nenaplňujúce odišli alebo zanikli, ale prichádzajú nové, ktoré prinášajú „úžitok“ obom stranám.

A aký je vás vzťah k veciam, ktoré vás dennodenne obklopujú?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: