5 spôsobov ako predísť migréne

Bolesť hlavy alebo migréna. Je jedno, ako to pomenujeme, pretože bolesť je subjektívna záležitosť a každý sa s ňou vyrovnávame úplne inak. A dovolím si tvrdiť, že keď sa u kohokoľvek objaví, chce sa jej čo najskôr zbaviť. Pre mňa vždy bolo kľúčovým poraziť bolesť, uľaviť si, aby som mohla normálne fungovať. No až posledné mesiace mi napadlo, že by som sa mohla naučiť migréne predchádzať. A ako vždy to vyžadovalo trpezlivosť a sebapozorovanie. Tu je mojich 5 tipov.

Rozšafný spánok

Pred nejakým časom som si začala uvedomovať, že bolesť hlavy sa u mňa často vyskytuje cez víkend. Myslela som si, že je to celkovo iným režimom. Cez víkendy si doprajem sýtejšie raňajky a niekedy aj dve kávy po sebe. Začala som teda týmto víkendovým bolestiam venovať väčšiu pozornosť.

V nejakom náhodnom článku na internete som sa dočítala, že príliš veľa spánku môže spôsobovať bolesti hlavy. A keďže je spánok milujem, cez víkendy som si ho zvykla dopriať – niekedy aj o hodinu alebo dve – viac. Ráno som sa ale cítila menej oddýchnutá a do pár hodín nastúpila bolesť hlavy, ktorá u mňa obvykle vyústi do migrény.

A tak som zaviedla testovací režim: Snažím sa spať každý deň rovnaký počet hodín a v ideálnom prípade chodím spať v rovnaký čas. A má to veľkú výhodu! Okrem toho, že ma konečne menej trápi víkendová bolesť hlavy, mám zrazu pocit, že víkend trvá dlhšie.

TIP: Ak ste naozaj veľkí milovníci spánku a chcete sa cez víkend aspoň dlhšie váľať v perinách, odporúčam nestrácať čas a hneď zrána sa začítať do dobrej knihy!

Príliš veľa, príliš málo

Nemusíte vyslovene trpieť na migrény, aby ste si dávali pozor na to, čo jete. Ak vás aj trápia rôzne zažívacie problémy, je dobré sledovať čo s vami konkrétna surovina robí. Ja napríklad neobľubujem zmrzlinu. Je veľmi sladká, po jej zjedení som strašne smädná a musím po nej vypiť hektolitre vody. No a potom sa cítim ako slon.

Cukor je celkovo dosť veľkým zádrhľom aj čo sa migrény týka. Najčastejšie jedávam sladké raňajky (mám na mysli rôzne kaše, jogurty, ovocie a podobne). No keď to náhodou preženiem s medom, alebo iným sladidlom, často sa u mňa bolesť hlavy objaví. Radšej teda sladím čerstvým alebo sušeným ovocím.

U jedla ešte zostaneme. Respektíve u situácie, kedy jedlo nemáte a niekoľko hodín ste vystavení hladu. Potom sa z chuti najete, príde chuť na niečo sladké, inzulín sa vo vašom tele poriadne vybúri a dostaví sa čo? Migréna.

Zdravá strava

Toto sú len moje subjektívne príklady a skúsenosti. Pravda je taká, že s jedlom je to pre nás “migrénikov” dosť ťažké a preto by sme mali venovať čas akémusi sebapozorovaniu. Niekomu pomáha káva, pre iného je práve ona najväčším strašiakom.

TIP: Ak sa vám páči minimalizmus ako životný štýl, tak ho aplikujte aj na váš tanier. Prečistite a zredukujte množstvo surovín, vyberajte si len tie, ktoré máte naozaj radi, a ktoré sú prospešné pre váš organizmus!

Ne/pravidelná fyzická aktivita

Šport a celkovo pohyb je výborným pomocníkom. Zlepší vám náladu, zbaví vás stresu, prinesie vám nové myšlienky, prekrví organizmus a mnoho ďalšieho. Ak ale trpíte na bolesti hlavy, dajte si pozor, aby fyzická záťaž bola primeraná vašej kondičke. Pokiaľ ste len príležitostný alebo začínajúci športovec, veľmi ľahko môžete prepáliť svoje sily. To potom narobí šarapatu s tepom a tlakom, čo zase zabezpečí to nepríjemné a známe pulzovanie v hlave.

TIP: Cvičte a hýbte sa pravidelne! Je to to najlepšie, čo môžete pre svoje telo urobiť.

Pracovné prechádzky a strečing

Sedavé zamestnanie, práca za počítačom, zlé držanie tela, problémy s krčnou chrbticou. Predstavovať ich asi nemusím, skoro všetci to poznáme. Nikto nás ale nenúti (aspoň teda dúfam), aby sme osem a viac hodín sedeli nalepení na stoličke a tretinu dňa sa tak nepohli.

Doprajte si počas pracovnej doby pohyb! Či už sa zľahka ponaťahujete, zatiaľ čo sa vám uvarí voda na kávu, spravíte si pár cvikov na krčnú chrbticu, kým sedíte na záchode alebo si normálne rozložíte podložku a prirodzene doprajete telu osvieženie v podobe jednoduchého cvičenia.

Obedová pauza

TIP: Ak si do práce nosíte svoj vlastný obed, tak využite obedovú pauzu na ľahkú prechádzku. Ak to prostredie nedovoľuje, vyjdite aspoň na čerstvý vzduch a doprajte si hlboký dych. Zatvorte oči, dovoľte im oddýchnuť si od obrazovky a okolitých vzruchov. Prídete na nové myšlienky a možno tak predídete poobedňajšej migréne.

Stará dobrá klasická masáž

Nemusíte vyhľadávať žiadne špeciálne masáže a techniky, ktoré často stoja niekoľkonásobne viac ako masáž klasická. Z vlastných skúseností viem, že najdôležitejšie je nájsť si dobrého maséra, ktorý nemasíruje podľa nejakých poučiek, ale ktorý vie, čo vaša chrbtica zrovna potrebuje.

Ako veľký problém vidím to, že ľudia si často nedoprajú masáž preventívne, ale len vtedy, keď už majú nejaké bolesti. Práve vtedy už môže byť masáž bolestivá, čo nie každý zvláda dobre a táto skúsenosť sa zmení na odstrašujúci zážitok.

Spravte si z masáže pravidelný rituál a aspoň raz za mesiac si doprajte poriadny masážny zážitok. Možno do neho investujete rovnako, ako na lieky proti bolesti hlavy 🙂

TIP: Príjemná je aj masáž chodidiel, na ktorých sídli veľa reflexných bodov. Výhodou takejto masáže je to, že si ju môžete urobiť sami, pokojne každý deň a v domácom prostredí.

Dúfam, že aspoň jeden z mojich tipov sa pre vás stane užitočným a pomôže vám predísť bolestiam hlavy a migréne. A možno už máte nejaké svoje triky, ktoré vám zaručene pomáhajú a v tom prípade sa nebojte zanechať komentár. Možno tak pomôžete niekomu ďalšiemu 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerom sa páči toto: