5 spôsobov ako predísť migréne

Bolesť hlavy alebo migréna. Je jedno, ako to pomenujeme, pretože bolesť je subjektívna záležitosť a každý sa s ňou vyrovnávame úplne inak. A dovolím si tvrdiť, že keď sa u kohokoľvek objaví, chce sa jej čo najskôr zbaviť. Pre mňa vždy bolo kľúčovým poraziť bolesť, uľaviť si, aby som mohla normálne fungovať. No až posledné mesiace mi napadlo, že by som sa mohla naučiť migréne predchádzať. A ako vždy to vyžadovalo trpezlivosť a sebapozorovanie. Tu je mojich 5 tipov.

Čítať ďalej “5 spôsobov ako predísť migréne”

5 dní úplne sama: Meditačný pobyt v ústraní

Hovorí sa, že človek je prirodzene spoločenský tvor. Od narodenia sme závislí na iných ľuďoch, už v útlom veku nám niekto vštepuje základy spoločenského chovania, učíme sa vychádzať s deťmi v škôlke, škole a neustále si tvoríme siete. Vytrvalo, ako križiaci vo výprave. No vieme byť aj sami so sebou? Len so svojimi myšlienkami, spomienkami a pocitmi?

Čítať ďalej “5 dní úplne sama: Meditačný pobyt v ústraní”

Dajte smrti zelenú

Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že názov tohto článku mierne zaváňa morbiditou alebo čiernym humorom. O smrti sa predsa nehovorí, aspoň nie do doby, kým je to nutné. Slovo smrť u ľudí často vzbudzuje predčasné pochovávanie sa, privolávanie nešťastia, neváženie si života. Pravda je ale taká, že smrť tu vždy bola a aj bude. Je možno najväčším prítomným momentom v našich životoch.

Čítať ďalej “Dajte smrti zelenú”

Dovoľte si vďaka minimalizmu

Čím menej toho mám, tým viac kúzelných vecí mi vstupuje do života. Minimalistický prístup k životu mi ponúkol mnoho priestoru. Na seba. Na svojich blízkych. Na aktivity, ktoré má napĺňajú. Na mojej poslednej prednáške som snahu o minimalizmus prirovnala k jogovej teórii o piatich obaloch, ktoré tvoria naše telo (tzv. panča kóša). Tieto obaly sú akýmisi šupkami, ktoré nás obaľujú. Od tej najhmotnejšej až po obal blaha, samotnú podstatu každého jedinca.

Čítať ďalej “Dovoľte si vďaka minimalizmu”

V zajatí materiálneho sveta

Či už to chcete alebo nie, pravidelná jogová prax (a tým nemám na mysli len jej fyzickú stránku) nás postupne učí vedomému životu. Vedomému dychu, vedomým činom, vedomej mysli. Pestuje v nás vnútorného pozorovateľa, ktorý nás vracia do prítomnosti v prípade, že naša myseľ odíde niekam na prechádzku alebo zaznamená trpkosť prichádzajúcich negatívnych pocitov, ktoré vznikajú našim skresleným vnímaním reality. Pocity ako žiarlivosť, škodoradosť, neovládateľný hnev, závisť…

Čítať ďalej “V zajatí materiálneho sveta”

1 421 strán od Nového roku

Spomínate ešte na povinnosť viesť si v škole čitateľský denník? Zapisovať hlavné myšlienky, dej a opis postáv v prečítanej knižke? Aj keď som v detstve nebola nejaký veľký knihomoľ, túto činnosť som zbožňovala. Nahodiť okrasné písmo, vytiahnuť všetky farby z peračníku a keď som pri svižnej jednotke chcela vidieť ešte aj hviezdičku, pridala som výstižnú kresbičku (rýmy sú čisto náhodné).

Čítať ďalej “1 421 strán od Nového roku”

Zažité paradoxy Vianoc

Stres, nákupy, preplnené obchody, upratovanie, pečenie, varenie, návštevy… nádych, výdych… Vianoce. Dokonalé. Perfektné. Rozprávkové. Krásne. Áno, kebyže sa riadim všetkými marketingovými záležitosťami týkajúcich sa Vianoc, tak vyzerajú veľmi podobne. Proste by som verila tomu, že najprv musím – dajme tomu tak od októbra poriadne na všetkom makať – aby som si potom užila pár pokojných vianočných dní. Niekedy tak premýšľam nad tým, či je naozaj pravda to, že niekto prežíva Vianoce a čas pred nimi v zhone, v strese a napätí? Veď čím sú Vianoce iné od bežného predĺženého víkendu, ktorý sa rozhodneme stráviť pekným výletom alebo blaženým ničnerobením?

Čítať ďalej “Zažité paradoxy Vianoc”

Jednoduchá a príjemná cesta k zdravej pleti

Často sa hovorí, že stav pleti odráža stav nášho tela zvnútra. Nedá sa povedať, že by som nesúhlasila, ale…! Je dosť možné, že vaša strava je kvalitná, pitný režim dostatočný, pravidelne cvičíte, ste psychicky v pohode, ale vaša pleť je problematická, aknózna, vysušená a kvôli nej pôsobíte ako večne unavený, nešťastný človek.

Čítať ďalej “Jednoduchá a príjemná cesta k zdravej pleti”

Meditácia: bojovník s prízrakmi

Meditácia bola pre mňa dlhú dobu len pojem. Niečo, o čom sa často hovorí práve v spojitosti s jogou. Sadnúť si, zatvoriť oči a len tak byť. Nemyslieť. Mať prázdnu myseľ. Ale prečo? A ako mi meditácia môže pomôcť mimo tých niekoľkých minúť na podložke? A tak som nemeditovala. Až na pár výnimočných okamihov, keď som sa do toho “dokopala”, lebo však som lektorka jogy. A asi sa to očakáva… Neočakáva.

Čítať ďalej “Meditácia: bojovník s prízrakmi”

Ako na svadbu minimalisticky – časť prvá

Za chvíľu to bude rok, čo sme si s Tonym povedali áno a ja som sa rozhodla na túto chvíľu trošku viac zaspomínať. Bojím sa, že o pár rokov si už možno nevybavím niektoré detaily a to by ma mrzelo. Hlavne z toho dôvodu, že našu svadbu a jej prípravy sme si neskutočne užívali. Nespomínam si na žiadny stres, hystériu alebo hektické udalosti (až na moju tehotnú sestru – takto si overujem, či číta moje články, haha!) A tak to aj bolo. Za štyri mesiace sme stihli svojpomocne (samozrejme spolu s našimi rodinami) pripraviť krásnu a príjemnú svadbu, na ktorú ešte doteraz radi a často spomíname.

Čítať ďalej “Ako na svadbu minimalisticky – časť prvá”

Naučte sa byť v Mŕtvole sami so sebou

Pozícia mŕtvoly (Šavásana) je snáď najznámejšou relaxačnou pozíciou využívanou na záver jogovej praxe. Poznám ľudí, ktorí na jogu chodia pravidelne a ich najväčšou motiváciou je práve záverečná relaxácia. V podstate im ani tak nezáleží na priebehu lekcie, ale horia nedočkavosťou, kedy si už konečne ľahnú na zem a doprajú telu úplne uvoľnenie. Ale sú medzi nami aj takí, ktorí nevydržia bez pohybu ležať ani minútu a naopak, horia nedočkavosťou po momente, kedy sa z pozície konečne začnú dostávať. A ako k Šavásane pristupujem ja a čo od záveru mojich lekcií môžete očakávať?

Čítať ďalej “Naučte sa byť v Mŕtvole sami so sebou”

Za jogou do Indie? Áno aj nie.

Mnohí z vás sa ma pýtajú, či sme v Indii navštívili lekcie jogy. A ak áno, tak aké to bolo, koľko inšpirácie som si priniesla a či vôbec nejakú. A tak som sa rozhodla napísať tento článok a trošku oprášiť zanedbané stránky blogu.

Do Indie sme primárne za jogou nešli (jedine na posledný týždeň našej cesty sme si naplánovali pobyt v známom Šivananda ašráme). Proste sme si chceli vyskúšať, aké to je cestovať mesiac len s tým najpotrebnejším, vidieť trochu inú kultúru a zároveň si odškrtnúť kolónku “svadobná cesta”. A možno sa tak trošku uistiť v tom, že žijeme v správnom čase, na správnom mieste.

Čítať ďalej “Za jogou do Indie? Áno aj nie.”

Kúzlo odmietnutia

Druhý deň roku 2018 trávim sama. A tak mám konečne možnosť zhodnotiť uplynulý rok a nastaviť sa na rok nový. Môj už dvadsiaty siedmy v poradí.

Rok 2017 bol pre mňa zásadný z niekoľkých dôvodov. Nová práca a následne veľmi rýchly odchod. Lektorský kurz jogy. Moja prvá skúsenosť s vedením lekcií. Naša úžasná svadba s najmilšími. Ale aj smutná strata niekoľkých ľudí. Nový web a blog. Neustále zdokonaľovanie našej bezodpadovej domácnosti. Harmónia. Chuť učiť a šíriť informácie ďalej.

Čítať ďalej “Kúzlo odmietnutia”

Minimalisticky o Vianociach

Nie je to tak dávno, čo som sa tešila na množstvo darčekov, ktoré nájdem pod stromčekom. Tento rok sa Vianoc trochu obávam. Vlastne som si nič nepriala, pretože len nedávno som ukončila „očistu“ nášho bytu od zbytočností. Takže neviem, čo mám čakať a trochu sa bojím. Odmietať darčeky som sa stále nenaučila.

Čítať ďalej “Minimalisticky o Vianociach”